Tlenki azotu

To chyba najprzyjemniejszy rozdział tej stronki. W bardzo dużej części przypadków sposób jest po prostu banalny. Tlenki azotu. One są częścią mechanizmu, który odpowiada za rozszerzanie naczyń krwionośnych, podobnie jak prostaglandyna E1. Stosowanie suplementów podnoszących ich ilość w organizmie jest doskonałym sposobem radzenia sobie z wszelkiego rodzaju zaburzeniami krążenia. Jednak chociaż jest to sposób prosty, łatwy i przyjemny, często nie dotyka on sedna problemu. Oznacza to, że chociaż osoba chora na miażdżycę po skorzystaniu z tej rady nie tylko pozbędzie się problemów ze wzwodem, ale też będzie mniej się męczyć wchodząc po schodach, mogą zniknąć bóle w klatce piersiowej, to jednak ryzyko zawału pozostanie, niestety, niezmienione.

Są oczywiście przypadki, gdy komuś najzwyczajniej w świecie brakuje „półproduktów”, ale są one dość rzadkie. U takiej osoby terapia przyniesie trwałą poprawę, niestety w większości przypadków będzie ona działać tylko wtedy, gdy będzie stosowana. Pełną i trwałą poprawę może dać tylko odetkanie naczyń krwionośnych. Oczywiście można stosować tę terapię zastępczą nawet przez całe życie, nie ma ona skutków ubocznych.

Tlenki azotu są tworzone w naszym organizmie za pomocą aminokwasu zwanego argininą. Osoby zainteresowane tematem być może o niej słyszały, jako że często jest sprzedawana jako suplement na to zaburzenie. Teoretycznie uzupełnienie argininy powinno pomóc, w praktyce często tak się nie dzieje, w jednym z badań 31% pacjentów odzyskało sprawność po bardzo dużych dawkach 5 gramów dziennie (1). Jej wysoki poziom nie wystarczy, trzeba jeszcze zadbać o to, by to wszystko trafiło tam gdzie trzeba. Tu z pomocą przychodzi ekstrakt z kory sosny śródziemnomorskiej, sprzedawany pod nazwą handlową Pycnogenol. Po dodaniu go do terapii w dawce 40 mg wystarczyła 1/3 tej dawki argininy (1,7 grama dziennie), by sprawność odzyskało 92,5% badanych mężczyzn (2). Tak, to nie pomyłka, wyleczono niemal każdego. W innym badaniu wyniki również były bardzo satysfakcjonujące (3)

Preparat ten ma wiele innych zalet – korzystnie wpływa na kolagen, mogąc odrobinę wygładzić zmarszczki, ma działanie przeciwnowotworowe, poprawia stan stawów i ścięgien. Podejrzewa się, że przeciwwskazaniem mogą być choroby typu autoimmunologicznego, takie jak stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów, jednak w przypadku tocznia układowego stosowanie preparatu znacznie poprawiło stan chorych. Poprawiał pamięć i koncentrację u osób w podeszłym wieku.

Argininę najlepiej kupić w sklepie dla sportowców, jest ona popularnym suplementem. Pycnogenol można dostać w każdej aptece.

1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10233492

2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12851125

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21618639/